Skip to main content
 • Prawda o wiatrakach

  StopWiatrakom.eu
  OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

 • Prawda o wiatrakach

  StopWiatrakom.eu
  OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

 • Prawda o wiatrakach

  StopWiatrakom.eu
  OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 08 październik 2016
Cetnarski (PSEW) o sytuacji w energetyce wiatrowej

Sytuacja w branży energetyki wiatrowej jest coraz gorsza i wyczuwa się nerwowość na rynku w związku ze zbliżającym się wejściem w życie przepisów umożliwiających opodatkowanie całych elektrowni wiatrowych, a nie tylko ich najmniej wartościowych części budowlanych. Wywiad prezesa PSEW dla portalu WNP.PL, mimo urzędowego optymizmu jest tylko robieniem dobrej miny i nic więcej.

Mimo wszystko zwracamy uwagę na ten wywiad, gdyż branża wyczekuje na zmianę sytuacji gospodarczej.

„Właściciele projektów, które mają pozwolenia na budowę mimo wszystko przygotowują je do aukcji, czyli próbują przetrwać do momentu ogłoszenia aukcji OZE, które umożliwią im realizację inwestycji. Branża nie spodziewa się, żeby takie aukcje zostały ogłoszone w tym roku, ale możliwe, że będą ogłoszone w 2017 roku.”

Decydujące znaczenie będzie miała postawa banków, które finansowały rozwój energetyki wiatrowej. Skala zaangażowania banków w projekty wiatrowe sięga kilku miliardów złotych, więc jest o co walczyć, by „uratować” te inwestycje. Działania banków są racjonalne, choć trzeba pamiętać, że banki muszą nauczyć się ponosić odpowiedzialność za nietrafione inwestycje i nie mogą za każdym razem oczekiwać, że rząd będzie je wspierał, bo one mają akurat stratę. Tym bardziej, że branża energetyki wiatrowej, jak mało która nie zasługuje na wsparcie ze strony środków publicznych.

„Banki jeśli mogą to starają się inwestorom pomóc, bo w ten sposób pomagają także sobie. W sektorze bankowym jest cierpliwość i nadzieja na to, że może się jeszcze zmienić podejście władz chociażby do obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów na 2017 rok i że dojdzie do zahamowania narastania nadwyżki zielonych certyfikatów.”

Liczymy na to, że rząd nie ugnie się pod presją inwestorów i nie przeprowadzi interwencji na „rynku” zielonych certyfikatów. Sztuczne podbijanie cen wpłynie korzystnie na wyniki finansowe banków, ale nie doprowadzi do efektu ozdrowieńczego. Branża wciąż będzie przekonana, że państwowe wsparcie jej się należy i będzie się go usilnie domagać za każdym razem. Niezbędna jest zatem stanowczość w trosce o publiczne pieniądze.

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://energetyka.wnp.pl/prezes-psew-inwestorzy-prywatni-dokonuja-odpisow-wartosci-aktywow-wiatrowych,282808_1_0_0.html