^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal waznePoniższe wideo przygotowało wydawnictwo Verlagsgruppe Random House w celu promocji opublikowanej pod koniec 2016 r. w Niemczech książki pt. „Geopferte Landschaften” (dosł. „Poświęcone krajobrazy”) w redakcji Georga Etscheita. Wydawcą jest HEYNE Verlag.

Ze strony redaktora książki (skrót; dalsze informacje znaleźć można na stronie: https://www.randomhouse.de/Paperback/Geopferte-Landschaften/Georg-Etscheit/Heyne/e502456.rhd):

Czy zamiast produkować ekologiczną energię niszczymy w nieodwracalny...

Czytaj więcej: Niemcy: Skasowane krajobrazy, zdegradowane środowisko – nowa ważna książka i wideo promocyjne

portal wiadomosci zagraniczneKanał 1 niemieckiej telewizji (ARD) wyemitował bardzo krytyczny reportaż o energetyce wiatrowej w Niemczech. Program ten możecie obejrzeć Państwo z polskimi napisami. Oglądając ten film, jak w pigułce widać wszystkie patologie branży wiatrakowej. Od praktyk korupcyjnych w samorządach, do zblatowanych posłów w parlamencie. Czarno na białym widać, że walka o dotacje dla wiatraków wciąż trwa i obecny rząd federalny ugiął się pod presją lobby.

Sytuacja w Polsce jest już inna i dzięki ustawie...

Czytaj więcej: Niemcy: Reportaż śledczy o elektrowniach wiatrowych z niemieckiego kanału telewizji „Erste” 

W związku z projektem ustawy odległościowej, nad którym pracuje obecnie Sejm, ze strony środowiska inwestorów wiatrakowych, organizacji lobby wiatrakowego i generalnie zwolenników potężnej ekspansji farm wiatrowych w naszym kraju padają twierdzenia, że nie ma żadnych powodów, by regulować kwestię odległości turbin wiatrowych od domów mieszkalnych. Takie twierdzenia padły też w trakcie obrad komisji i podkomisji zajmującej się projektem ustawy.

Jednocześnie przedstawiciel europejskiego lobby...

Czytaj więcej: Poszkodowani, uchodźcy spod farm wiatrowych: hrabstwo Brown, Wisconsin, USA 

Pojawienie się projektu ustawy odsuwającej farmy wiatrowe od domów ludzi sprowokowało szereg osób do wyrażenia swojej troski o interesy mieszkańców polskiej wsi.
Chodzi o to, czy ustawa aby nie zlikwiduje możliwości ubogacania mieszkańców wsi, jakie wynikają z bliskiej obecności 200 metrowych wiatraków. W chwili obecnej w Polsce takie wiatraki są instalowane w naszym kraju w odległościach nawet 300 – 400 metrów od siedlisk ludzi.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) jest...

Czytaj więcej: Australia: Wideo dedykowane prezesowi Cetnarskiemu (PSEW), Gazecie Wyborczej oraz redaktorowi TVP...

Prezentujemy streszczenia dwóch wykładów, lekarza medycyny i eksperta akustyki z Niemiec, dotyczących stanu wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez infradźwięki emitowane przez turbiny wiatrowe[1].

Poniżej udostępniamy też nagrania wideo tych prezentacji, wygłoszonych w języku niemieckim.

Dr med. Johannes Mayer omówił poważne zagrożenia związane z infradźwiękami (1 – 20 Hz) generowanymi przez turbiny wiatrowe.

„W okresie ostatnich osiemnastu miesięcy mamy niewiarygodny zalew nowych...

Czytaj więcej: Niemcy: lekarz i inżynier o stanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z infradźwiękami...

Reportaż australijskiego kanału telewizyjnego z Adelajdy opowiada o planie zainstalowania ponad 100 gigantycznych turbin i reakcji lokalnych społeczności, wśród których mają być powstać. Pokazuje, jak pomysły rodzące się w mieście przekładają się na życie ludzi na wsi.

Polskie napisy powstały jak zwykle dzięki pomocy międzynarodowego portalu Friends Against Wind (http://pl.friends-against-wind.org/).

Kaj Bank Olesen prowadzi od ponad 25 lat jedną z największych ferm norek w Danii. W nocy 6 grudnia 2013 r. po raz pierwszy uruchomiono turbiny wiatrowe w bezpośrednim sąsiedztwie domu i fermy Olesena.

Norki zaczęły wydawać przeraźliwe piski i szaleć w swoich klatkach. Kiedy nad ranem dzięki interwencji policji udało się wyłączyć turbiny, okazało się, że zagryzionych zostało 6 norek, a dalsze 100 miało tak poważne rany, że trzeba je było uśpić.

Po pewnym czasie farmę wiatrową uruchomiono...

Czytaj więcej: Dania: Jeśli coś takiego może przydarzyć się zwierzętom, to także i ludziom (wideo) 

Prezentujemy materiał filmowy z Irlandii, który pokazuje dobitnie, dlaczego rozwój energetyki wiatrowej jest traumatycznym doświadczeniem dla społeczności wiejskich na całym świecie. Jest to fragment dziennika telewizyjnego irlandzkiego kanału RTE z marca 2013 r.

W reportażu występuje irlandzkie małżeństwo Michael i Dorothy Keane, których marzenie o spokojnej starości zniszczyła sąsiednia farma wiatrowa. Następnie wypowiada się ówczesny minister energetyki Irlandii Pat Rabbite, który nie chce...

Czytaj więcej: Irlandia: wiatrakowy beton na Zielonej Wyspie (wideo) 

Przedstawiamy niedawną rozmowę z Heimke i Pieterem Hogevenaami z Północnej Fryzji w niemieckim programie telewizyjnym „Unter uns” z 23.10.2015 r.

Wideo zaopatrzone jest w polskie napisy. Polska wersja językowa powstała we współpracy z międzynarodowym portalem http://en.friends-against-wind.org. Dziękujemy!

Ta relacja osób doświadczających dramatycznych skutków bliskiego sąsiedztwa turbin wiatrowych stanowi kolejny dowód na to, że wiatraki emitują infradźwięki, które są szkodliwe dla ludzi...

Czytaj więcej: Niemcy: Wiatraki, infradźwięki i ludzie – materiał z niemieckiej telewizji

Część polskich mediów dalej uważa niemiecki model rozbudowy OZE za godny naśladowania. Tym samym proponuje się oparcie systemu energetycznego w naszym kraju na potężnej sieci farm wiatrowych. Warto więc spojrzeć, jak w praktyce wygląda to, co proponuje się „zaimplementować” także w naszym kraju.

Przedstawiamy dokumentację fotograficzną „obłędu wiatrakowego” w Niemczech, opracowaną przez lokalne stowarzyszenie z Hesji, należące do niemieckiego zrzeszenia Vernunftkrat [1]

W pierwszej...

Czytaj więcej: Niemcy: Efekty niemieckiej polityki klimatycznej w dokumentacji fotograficznej

Jak już informowaliśmy, Spiegel TV, kanał multimedialny należący do opiniotwórczego liberalno-lewicowego niemieckiego tygodnika Der Spiegel, przedstawił bardzo uczciwy reportaż o infradźwiękach emitowanych przez turbiny wiatrowe, problemie pomiaru tych dźwięków oraz powodowanych przez nie zaburzeniach u ludzi i zwierząt hodowlanych.

Jeszcze rok temu redakcja Der Spiegel zdawała się częściowo wierzyć, że dolegliwości sąsiadów farm wiatrowych są skutkiem „niechęci” do ogromnych wiatraków, czyli...

Czytaj więcej: Niemcy, Kanada (Ontario), Australia: Chorzy na infradźwięki – reportaż Spiegel TV z polskimi...

Turbiny wiatrowe zmieniły niemiecką wieś w tereny przemysłowe, nie nadające się do życia. Czy chcemy tego samego w naszym kraju?

Gigantyczne szparagi rujnują nasze życie!” – mówią autorzy tego filmu, czyli lokalne stowarzyszenie Weitblick Ostfriesland (http://weitblick-ostfriesland.de) z Fryzji Wschodniej, regionu w Dolnej Saksonii.

Czytaj więcej: Dolna Saksonia: „Gigantyczne szparagi rujnują nasze życie!” (film)

Spiegel TV, kanał multimedialny należący do opiniotwórczego liberalno-lewicowego niemieckiego tygodnika Spiegel, przedstawił bardzo uczciwy reportaż o infradźwiękach emitowanych przez turbiny wiatrowe, oraz sposobach pomiaru tych dźwięków i powodowanych przez nie zaburzeniach u ludzi i zwierząt hodowlanych. Dziennikarze Spiegla odwiedzili osoby doświadczające takich zaburzeń w Szlezwiku Holsztynie i w Badenii-Wirtembergii. Rozmawiali z lekarzem zajmującym się ofiarami infradźwięków i z...

Czytaj więcej: Niemcy: Dziennikarze Der Spiegel uczciwie o infradźwiękach 

JEZIORO BAOTOU

Do produkcji turbin wiatrowych niezbędne są metale ziem rzadkich. W szczególności w prądnicach turbin stosowane są magnesy z neodymu. Na wytworzenie jednej bezprzekładniowej turbiny wiatrowej o mocy 5 MW zużywa się 800 kg neodymu i 200 kg dysprozu [1] [2]. Metale ziem rzadkich są niezbędne także do produkcji wielu urządzeń elektronicznych, jak laptopy czy smartfony. Ale, w przeciwieństwie do innych gałęzi przemysłu, tylko energetyka wiatrowa twierdzi, że stosuje „czystą”...

Czytaj więcej: Chiny: Brudny sekret energetyki wiatrowej - ekologiczna katastrofa w Mongolii Wewnętrznej i...

Jak już informowaliśmy, w rejonie słynnego jeziora Loch Ness rząd Szkocji zatwierdził już lub jest w trakcie zatwierdzania projektów inwestycji na ok. 500 mega-wiatraków. Turyści, którzy chcieliby się wybrać też na tereny sąsiednie, będą mieli okazję podziwiać dodatkowo jeszcze 100 dalszych wielkich turbin (w sumie ponad 600).

Źródło:Daily Mail
Źródło: Daily Mail

23 kwietnia br. zakończono zbieranie podpisów pod petycją do Parlamentu Szkockiego z apelem o wpisanie regionu Loch Ness na Listę Światowego Dziedzictwa...

Czytaj więcej: Szkocja: Ekologiczny autyzm nad jeziorem Loch Ness (film z polskimi napisami)

W 1991 r. w regionie Witzenhausen osiadł pieśniarz Guntram Pauli. Region ten, położony w Hesji tuż przy granicy z Dolną Saksonią, jest największym w Europie „zagłębiem czereśni”, a jednocześnie należy do najgęściej zalesionych terenów w Niemczech.

W 2001 r. Pauli napisał piosenkę o swojej przybranej małej ojczyźnie („Dort wo ich meine Heimat fand”), w której wyraził zachwyt nad pięknem jej przyrody i naturalnego krajobrazu. Utwór ten do chwili obecnej służy różnym instytucjom i urzędom do...

Czytaj więcej: Niemcy: Pożegnanie z małą ojczyzną (film)

Fanatyczni zwolennicy „zielonej energii” w sojuszu z lobby biznesowo-urzędniczym i spekulantami wiatrakowymi w Niemczech pożegnali się już nie tylko z naturalnym krajobrazem, ale i z ochroną lasów i przyrody. Według nich, eksploatacja lasów powinna obejmować także ich wycinkę pod farmy wiatrowe. Przedstawiamy drobny wybór z dostępnej dokumentacji tego procederu.

Poniższy film zrobiono w tym roku w pobliżu wsi Launtenbach, która położona jest w rejonie miejscowości Ottweiler, w kraju związkowym...

Czytaj więcej: Niemcy: Jak rąbie się lasy pod Zieloną Energię 

Prezentujemy francuski reportaż telewizyjny z września 2014 r. (z polskimi napisami!), który stawia pytanie o sens i koszty - ekonomiczne, społeczne, moralne i ekologiczne - rozbudowy farm wiatrowych, i generalnie przemysłowych OZE, w tym kraju.

Obecnie Francja ma już 5.000 turbin wiatrowych, w reportażu wspomina się, że docelowo proponuje się wybudować aż 25 tysięcy wiatraków. W marcu 2015 r. francuskie ministerstwo środowiska zaproponowało jednak oficjalnie, by w tym kraju powstało w sumie...

Czytaj więcej: Francja: Inwazja wiatraków (reportaż)