Skip to main content
Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 29 maj 2014

UWAGA: wersja poprawiona z 01.06.2014*

Tak jak zapowiadaliśmy poprzednio, w poniedziałek (26.05) uczestnicy protestu przeszli spod Sejmu pod Kancelarię Premiera, gdzie rozwinęli pas płótna symbolizujący gigantyczne rozmiary turbin wiatrowych. Relację z tego zdarzenia i zdjęcia przekazujemy za

http://www.express.olsztyn.pl/artykuly/w-warszawie-walczyli-z-wiatrakami-nasi-tez-tam-byli#slide-0-field_artykul_zdjecia-8217

 

Organizatorzy protestu przekazali mediom następujące stanowisko:

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że zagraniczne koncerny planują budowę kolejnych przemysłowych farm wiatrowych na terenie całego kraju, w tym w regionach cennych przyrodniczo, że do dnia dzisiejszego rząd nie wprowadził uregulowań prawnych dotyczących lokalizacji elektrowni wiatrowych w bezpiecznej odległości od siedzib ludzkich.”

 

Stop Wiatrakom w Warszawie

Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Nasz Dom Biesiekierz *, do których dołączyła także była ** prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Pozytywna Energia”, Katarzyna Treter-Sierpińska, oraz członkowie stowarzyszeń walczących z forsowaniem energetyki wiatrowej kosztem mieszkańców wsi, wśród nich Jacek i Katarzyna Adamas, zapowiadają, że protest będzie trwał „do skutku” a w ostateczności podjęty zostanie także protest głodowy.

 

Relację z protestu w dniu 28 maja 2014 podajemy za organizatorami, czyli Stowarzyszeniem Nasz Dom Biesiekierz (przesłanej nam 29.05 o godz. 23:50):

W kolejnym dniu protestu, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „NASZ DOM BIESIEKIERZ”, uczestnicy zgromadzenia przeszli ulicami Warszawy spod Sejmu do Kancelarii Premiera. Protestujący zanieśli Premierowi List otwarty do Rządzących w sprawie wyprzedaży i niszczenia polskiej ziemi Pomorza Zachodniego i całego kraju, w którym wyrazili głębokie zaniepokojenie ignorancją władzy i partii politycznych w kwestii lokowania farm wiatrowych, wydania decyzji lokalizacyjnej dla elektrowni atomowej w gminie Mielno oraz wyprzedaży polskiej ziemi.

Protestujący domagali się wprowadzenia specustawy i konkretnych zapisów prawnych regulujących kwestię odległości wiatraków od domów, tj. wprowadzenia zapisu min. 3 km. Rządzącym zaprezentowano również na specjalnym modelu o wymiarach rzeczywistych długość śmigła wiatraka. […]

Także w środę w godzinach popołudniowych w nagrywanym na żywo przed Sejmem programie TV Trwam „Po stronie prawdy” pt. Wiatraki: determinacja rośnie wystąpili m.in. europosłowie Janusz Wojciechowski i Zbigniew Kuźmiuk oraz obecni posłowie: Anna Zalewska, Wojciech Jasiński, Gabriela Masłowska, a także szersze grono przeciwników elektrowni wiatrowych (głos zabrali m.in. Iga Kucznańska i Piotr Kurowski)

Mówiono m.in. o trudnym życiu w sąsiedztwie wiatraków (Lukrecja Bęcka), istniejących i spodziewanych regulacjach prawnych (posłowie) oraz możliwych formach protestu.

Wypowiedzi posłów dla mediów można znaleźć tutaj: http://www.naszdziennik.pl/wp/78894,protesty-w-calej-polsce.html

__________________________

* W poprzedniej wersji tego artykułu omyłkowo zniekształciliśmy nazwę stowarzyszenia organizującego protest, która brzmi nie Stowarzyszenie "Nasza Gmina Biesiekierz”, lecz Stowarzyszenie "Nasz Dom Biesiekierz”.

Co więcej, przedstawiony opis i zdjęcia dotyczyły wydarzeń nie z 28.05 (środa), jak napisaliśmy, lecz z 26.05. (poniedziałek).

Organizatorów protestu i naszych czytelników serdecznie przepraszamy za te błędy.

Jednocześnie wyjaśniamy, że nasza notka oparta była na artykule opublikowanym 28.05. na www.express.olsztyn.pl. omawiającym w niezwykle pozytywny sposób protest z 26.05. Link do artykułu wraz ze zdjęciami nadesłała nam osoba bezpośrednio związana z protestem. W chwili redagowania naszej notatki (pierwotnie opublikowanej 29.05 o godz. 9 rano) była to jedyna relacja, jaką dysponowaliśmy.

** Katarzyna Treter-Sierpińska złożyła rezygnację z funkcji Prezesa oraz członkowstwa w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Pozytywna Energii w liście przesłanym pocztą elektroniczną w dniu 8 kwietnia 2014 r.

 

Kolektyw Stopwiatrakom