^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal prasowkaZ informacji opublikowanych przez Ministerstwo Energii wynika, że w ramach nowego systemu wsparcia dla OZE w pierwszej kolejności zostaną ogłoszone aukcje dla farm fotowoltaicznych o mocy 100 MW. Zdaniem wiceministra Piotrowskiego rozwój instalacji fotowoltaicznych ma istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego.

„Potrzeba zapewnienia odpowiedniej generacji energii elektrycznej w okresie letnim jest szczególnie istotna w kontekście sytuacji, która miała miejsce w Polsce w sierpniu 2015 r.” dodaje wiceminister Piotrowski.

Wygląda na to, że Ministerstwo Energii zamierza w końcu uruchomić aukcyjny system wsparcia dla OZE. Na pierwszą aukcję wybrano fotowoltaikę z uwagi na szybkość budowy tych instalacji. Pozwoli to na przetestowanie strony technicznej systemu zamówień. Wielkość zamawianej mocy (100 MW) jest raczej skromna, ale wystarczy na sto farm po 1 MW mocy zainstalowanej. Jakoś trudno uwierzyć nam w zapewnienia, że instalacje te w jakikolwiek sposób wesprą bezpieczeństwo energetyczne Polski poza poprawą samopoczucia właścicieli farm. Dobowy i sezonowy charakter pracy fotowoltaiki jest oczywisty, więc instalacja nowych mocy nie rozwiązuje zasadniczego problemu – konieczności zapewnienia stabilnych i ciągłych dostaw energii elektrycznej. Bez budowy nowych mocy w energetyce konwencjonalnej się to nie odbędzie. Tutaj program jest prosty 20 GW nowych mocy w 20 lat. Warto poczynić jednak jedne założenie. Żadnych pieniędzy z UE na ten cel, bo i tak Komisja Europejska nie da i nie pozwoli finansować akurat takiej energetyki, jakiej potrzebujemy, czyli opartej o krajowe surowce energetyczne. Im szybciej Ministerstwo Energii oswoi się z tym zadaniem, tym szybciej znajdzie rozwiązanie. Za trudne? A co w energetyce jest proste?

Redakcja stopwiatrakom.eu

Źródło:

http://www.me.gov.pl/node/26610

http://biznesalert.pl/piotrowski-2016-roku-powstanie-100-mw-nowej-fotowoltaiki/