Skip to main content
  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

  • Prawda o wiatrakach

    StopWiatrakom.eu
    OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 28 czerwiec 2016

Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, w dniu 27 czerwca 2016 r. Andrzej Duda podpisał dużą nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Ustawa ta została już opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 925 i wejdzie w życie w dniu 1 lipca 2016 r. razem z pozostałymi przepisami ustawy. Z tym dniem nastąpi długo oczekiwana zmiana systemu dofinansowania OZE w Polsce, choć te odnawialne źródła energii, które zostały oddane do użytkowania przed tym dniem, dalej będą otrzymywać dofinansowanie na dotychczasowych zasadach. Przejście na nowy system nie nastąpi bowiem z mocy prawa, ale dotyczyć będzie co do zasady tylko nowych źródeł wytwórczych. Zamieszczamy oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta w tej sprawie oraz treść samej nowelizacji w pliku (.pdf).

Dla inwestorów wiatrakowych to właśnie zmiana zasad dofinansowania dla OZE jest tą złą wiadomością. Nowy, aukcyjny system wsparcia, zakłada konieczność ubiegania się z innymi podmiotami o stałą i z góry ustaloną przez rząd pulę dofinansowania. Wygrywać będą tylko Ci, którzy licytować będą w dół, tj. domagać się jak najniższego wsparcia od państwa. Oznacza to, że po dniu 1 lipca 2016 r., nawet jeśli inwestor będzie posiadał wyszystkie decyzje niezbędne do postawienia elektrowni wiatrowej, to warunkiem otrzymania dofinansowania będzie wygranie aukcji. Dopiero sukces w aukcji oznaczać będzie, że warto ruszać z pracami budowlanymi. W praktyce wiele projektów farm wiatrowych nie powstanie nigdy, gdyż nie wszyscy będą w stanie wygrać aukcji i to mimo posiadania wszystkich dokumentów uprawniającymi do budowy. Zupełnie inną sprawą jest to, kiedy rząd ogłosi pierwszą aukcję na nowych zasadach i która z nich będzie dedykowana elektrowniom wiatrowym na lądzie. Oby nigdy do tego nie doszło.

Redakcja stopwiatrakom.eu

 

Informacja w sprawie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Celem ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych wobec przepisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, które jeszcze nie weszły w życie.

Nowelizacja ma w szczególności uporządkować sytuację wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz zasad udzielania dla nich pomocy publicznej. W tym celu, wprowadza do ustawy definicję prosumenta – odbiorcy końcowego dokonującego zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej, wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji w celu jej zużycia na potrzeby własne, niezwiązane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Wprowadzając wymóg wytworzenia energii na zaspokajanie własnych potrzeb objęto regulacją możliwie szeroki zakres podmiotów, w tym małych i średnich przedsiębiorców.Odstąpiono od dotychczasowego systemu wsparcia w postaci stałych taryf gwarantowanych dla najmniejszych wytwórców w mikroinstalacjach na rzecz rozliczania przez prosumenta nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez daną mikroinstalację.

Wprowadzono ponadto: zmianę definicję instalacji OZE i nową definicję hybrydowej instalacji OZE, instytucję mikro i makroklastra energii, podział aukcji na koszyki technologiczne, możliwości wykorzystywania lokalnie dostępnych zasobów (przede wszystkim biomasy) oraz budowy nowych dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego oraz procedurę badania. tzw. efektu zachęty dla wytwórców biogazu rolniczego. Zlikwidowano zbędne elementy w oświadczeniach i deklaracjach składanych przez wytwórców energii, doprecyzowano dopuszczalną wartość pomocy publicznej, a także zastąpiono Operatora Rozliczeń Energii Odnawialnej S.A. przez Zarządcę Rozliczeń S.A.

Proponowane rozwiązania mają umocnić istniejące reguły konkurencyjne, zapewnić wysoki poziom ochrony adresatów regulacji, w tym konsumentów, oraz dążyć do zrównoważenia energetycznego na obszarach lokalnych.

Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, z dniem 1 lipca 2016 r.

Nowelizacja ustawy o OZE