^Do góry
Prezentujemy francuski reportaż telewizyjny z września 2014 r. (z polskimi napisami!), który stawia pytanie o sens i koszty - ekonomiczne, społeczne, moralne i ekologiczne - rozbudowy farm wiatrowych, i generalnie przemysłowych OZE, w tym kraju.
Obecnie Francja ma już 5.000 turbin wiatrowych, w reportażu wspomina się, że docelowo proponuje się wybudować aż 25 tysięcy wiatraków. W marcu 2015 r. francuskie ministerstwo środowiska zaproponowało jednak oficjalnie, by w tym kraju powstało w sumie ok. 70 tysięcy megawiatraków. Farmy wiatrowe mają stać przy wszystkich wsiach we Francji.
Autorem reportażu jest Armel Joubert des Ouches, który jest niezależnym dziennikarzem, biografem, autorem filmów dokumentalnych i kompozytorem. Dokument został zrealizowany dla kanału Réinformation TV.
W dokumencie wypowiadają się następujące osoby (w kolejności pojawiania się na ekranie):
Zwracamy uwagę, że – pomimo oczywistych różnic pomiędzy Francją a Polską – pojawianie się branży wiatrakowej na wsi francuskiej zrodziło bardzo podobne negatywne zjawiska, z jakimi mamy do czynienia w Polsce, by wspomnieć tylko o korupcji i praktykach wymuszania zgody i posłuszeństwa lokalnych społeczności przez żądanie wysokich odszkodowań.
Reportaż ten jest więc kolejnym dowodem na to, że negatywne zjawiska towarzyszące rozwojowi energetyki wiatrowej NIE WYNIKAJĄ Z OKOLICZNOŚCI LOKALNYCH -- polskich, australijskich, niemieckich, itd. lista występowania takich „lokalnych problemów i uciążliwości” pokrywa się z listą krajów, które doświadczyły już „dobrodziejstwa” energetyki wiatrowej -- ALE SĄ ONE NIEODŁĄCZNIE ZWIĄZANE Z BUDOWĄ NA TERENACH WIEJSKICH, PRZEZ PODMIOTY PRYWATNE, ROZPROSZONEJ ENERGETYKI PRZEMYSŁOWEJI W POSTACI MEGA-WIATRAKÓW. Po prostu w inny sposób technologii tej nie da się wdrażać na wielką skalę w realiach współczesnej wsi i powszechnego uznania wartości przyrody i naturalnego krajobrazu.
Zachęcamy do obejrzenia filmu!
O sytuacji we Francji już pisaliśmy:
Dziękujemy Dominicowi z Friends Against Wind za umożliwienie prezentacji tego reportażu także widzom polskim.
Opracował: A. Archus, kwiecień 2015