^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal zielona energetykaW dniu 19 grudnia 2019 r. ukazały się wreszcie oficjalne komunikaty Prezesa URE o rozstrzygnięciu aukcji na dofinansowanie ze środków publicznych inwestycji w OZE. [1] Stało się dokładnie to, co zapowiadaliśmy, że aukcja na wiatraki zostanie celowo przesunięta na termin już po wyborach do Sejmu i Senatu, by nie „drażnić” elektoratu i tak by PiS mógł wygrać wybory. [2] Jednak sam fakt, że PiS „przeprosił się” z lobby wiatrakowym widoczny był już od momentu zmiany premier Beaty Szydło na premiera Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd jest tak samo prowiatrakowy, jak ten PO-PSL.

Trudno w to uwierzyć, ale rząd z publicznych pieniędzy właśnie wydał 16,22 mld zł na dofinansowanie samych tylko wiatraków na lądzie w latach 2020-2037 r. Kwota ta zostanie ściągnięta z naszych rachunków za energię.

Z komunikatu Prezesa URE wynika, że złożono aż 164 oferty od wytwórców, z czego wygrało aukcje aż 101 ofert. Są to stare projekty wiatrakowe, które długo czekały na swoją realizację, gdzie żaden z nich nie spełnia kryterium minimalnej odległości od zabudowy mieszkalnej czy terenów cennych środowiskowo. Dla niektórych projektów decyzje środowiskowe były wydawane jeszcze 8/9 lat temu w zupełnie innych warunkach prawnych i środowiskowych, co z oczywistych względów dyskwalifikuje je całkowicie. Trudno w tej chwili powiedzieć, ile projektów deweloperskich rzeczywiście powstanie, gdyż decyzje będą teraz spoczywały w rękach banków finansujących wszystkie te przedsięwzięcia. Tak naprawdę, cała energetyka wiatrowa jest produktem finansowym wykreowanym przez tzw. „rynki finansowe”, które zarabiają krocie na kredytowaniu „zielonej energetyki”. A dzięki dofinansowaniu z pieniędzy podatników taki biznes nie może się nie udać.

Lista zwycięskich 80 inwestorów poniżej:

 1. „EKO-TRIOMIX” Sp. z o.o.;
 2. „FW Warta” Sp. z o.o.;
 3. „Nowa Energia Wyczechowo” Sp. z o.o.;
 4. ALPINE PRO 1 Sp. z o.o.;
 5. APS TECH 1 Sp. z o.o.;
 6. Baltic Green I Sp. z o.o.;
 7. Baltic Sea Polska II;
 8. Better Energy Solar Park 81 Sp. z o.o.;
 9. Better Energy Solar Park 82 Sp. z o.o.;
 10. BIAŁY BÓR FARMA WIATROWA Sp. z o.o.;
 11. CENTRALNA GRUPA ENERGETYCZNA S.A.;
 12. Clean Energy Polska Sp. z o.o.;
 13. Contino Omikron Sp. z o.o.;
 14. Contino Polska Sp. z o.o.;
 15. DK FARMA WIATROWA Sp. z o.o.;
 16. E&W Sp. z o.o. BUD Sp.k.;
 17. E&W Sp. z o.o. DAM Sp.k.;
 18. E&W Sp. z o.o. KO Sp.k.;
 19. E&W Sp. z o.o. OTL Sp.k.;
 20. E&W Sp. z o.o. SL Sp.k.;
 21. E&W Sp. z o.o. SZ Sp.k.;
 22. E&W sp. z o.o. WA Sp.k.;
 23. E&W Sp. z o.o. WY Sp.k.;
 24. E&W Sp. z o.o. Sp.k.;
 25. Ekologia-System Sp. z o.o.;
 26. Elawan Energy Polska Sp. z o.o.;
 27. Elektrownia Wiatrowa EOL Sei Sp. z o.o.;
 28. Elektrownia Wiatrowa ZONDA Dwa Sp. z o.o.;
 29. Elektrownie Wiatrowe Wronki Sp. z o.o.;
 30. ENEAL Sp. z o.o.;
 31. Energa Invest Sp. z o.o.;
 32. ENERTRAG-DUNOWO Sp. z o.o.;
 33. EUROPEAN WIND FARMS POLSKA Sp. z o.o. BIAŁOGARD Sp.k.;
 34. EW DOBRZYCA Sp. z o.o.;
 35. EW Piotrków Kujawski Sp. z o.o.;
 36. EWP European Wind Power Krasin Sp. z o.o.;
 37. Farma Wiatrowa Bogoria Sp. z o.o.;
 38. Farma Wiatrowa Bukówiec Górny Sp. z o.o.;
 39. Farma Wiatrowa Drawsko II Sp. z o.o.;
 40. Farma Wiatrowa Kazimierz Biskupi Sp. z o.o.;
 41. Farma Wiatrowa Kłęby Sp. z o.o.;
 42. Farma Wiatrowa Kołobrzeg Sp. z o.o.;
 43. FARMA WIATROWA ROZDRAZEW Sp. z o.o.;
 44. Farma Wiatrowa Siemyśl Sp. z o.o.;
 45. Fieldon Investments Sp. z o.o. Wiatromill Sp.k.;
 46. Forthewind Sp. z o.o.;
 47. GB 12W 212 Sp. z o.o.;
 48. GB Dębowa Łąka 402 Sp. z o.o.;
 49. GB Świecie 404 Sp. z o.o.;
 50. Gospodarka Solarna Sp. z o.o.;
 51. Kaliskie Elektrownie Wiatrowe Sp. z o.o.;
 52. Kowalewo Wind Sp. z o.o.;
 53. Laszki Wind Sp. z o.o.;
 54. LongWing Polska Sp. z o.o.;
 55. MM Wind Sp. z o.o.;
 56. Nowa Energia 1 Sp. z o.o.;
 57. PALTRAK-WIND Spółka z o.o.;
 58. Park Wiatrowy 13 Sp. z o.o.;
 59. Park Wiatrowy Kalisz Północ Sp. z o.o.;
 60. Park Wiatrowy Pałczyn 1 Sp. z o.o.;
 61. Park Wiatrowy Pałczyn 2 Sp. z o.o.;
 62. Pileus Energy Sp. z o.o.;
 63. Polenergia Farma Wiatrowa 3 Sp. z o.o.;
 64. POLENERGIA FARMA WIATROWA DĘBICE/KOSTOMŁOTY Sp. z o.o.;
 65. Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo Sp. z o.o. ;
 66. PV Energia 4 Sp. z o.o.;
 67. Quadran Polska Sp. z o.o.;
 68. Relax Wind Park III Sp. z o.o.;
 69. Starke Wind Górzyca Sp. z o.o.;
 70. Ujazd Sp. z o.o.;
 71. Wiatropol Parnowo Sp. z o.o.;
 72. Wiatropol Ustka Sp. z o.o.;
 73. Wind Farm Łada Sp. z o.o.;
 74. Wind Field Wielkopolska Sp. z o.o.;
 75. Windbud Sp. z o.o.;
 76. Windenerg Sp. z o.o., MAR5 Sp.k.;
 77. Windenerg Sp. z o.o., PRU4 Sp.k.;
 78. Windenerg Sp. z o.o., WAG7 Sp.k.;
 79. WINDFARM CHOJNY III S.A.;
 80. Winfan Sp. z o.o.;

logo stop wiatrakom mini[Nasz komentarz] Dzisiaj jasno już widać, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zatoczył szerokie koło od partii, która stała po stronie społeczeństwa i wspierała ludzi w walce z bezduszną machiną urzędniczą i inwestorskim rozpasaniem po partię ciepłej wody w kranie, nadętej od własnej propagandy i realizującej w podskokach polecenia z Berlina, Brukseli i diabli wiedzą skąd jeszcze. Tak jak pisaliśmy wcześniej, rząd Morawieckiego na posiedzeniu Rady Europejskiej zaakceptował nowy unijny cel w postaci „neutralności klimatycznej” i jedynie na potrzeby wyborów prezydenckich w Polsce (maj 2020 r.) otrzymaliśmy mglisty „rabat klimatyczny”. [3] Znowu chodziło o to, by oficjalnie rząd miał kolejny „sukces”, a nieoficjalnie i po cichu realizował niemiecki plan niszczenia polskiej gospodarki, polskich firm i miejsc pracy przy pomocy polityki dekarbonizacji. W czerwcu 2020 r. – już po wyborach prezydenckich – rząd Morawieckiego będzie mógł już ogłosić, że kończymy z tym węglem, ropą naftową i gazem, bo walka z klimatem ma pierwszeństwo nad ochroną własnych interesów.

Cała ta niezwykle smutna i przykra dla wielu ludzi w Polsce sytuacja ma też i swoją dobrą stronę. Społeczeństwo musi przyjąć do wiadomości, że nie da się załatwiać spraw ważnych tylko prowizorycznie i na chwilę, gdyż niezałatwione sprawy wrócą ze zdwojoną siłą. Dokładnie tak się stało w sprawie wiatraków. Apelowaliśmy z tego miejsca jeszcze w 2016 r., by zaraz po uchwaleniu ustawy odległościowej zająć się pilnie resztą spraw związanych z nadmiernym uprzywilejowaniem inwestorów wiatrakowych w procesie inwestycyjno-budowlanym; by zająć się problemami z prognozowaniem oraz pomiarem hałasu pochodzącego elektrowni wiatrowych, a także sprawą szkód wywoływanych przez te urządzenia na zdrowiu ludzi. Okazało się, że waliliśmy głową w mur, gdyż politycy, jak i społeczności lokalne wspólnie uznali, że sprawę „odhaczyli” i mogą świętować sukces.

Tymczasem rządzący, po raz kolejny zresztą, oszukali społeczeństwo i łatwiej im było dogadać się na boku z inwestorami wspieranymi przez liczne grono wpływowych przyjaciół zza granicy, niż dotrzymać słowa danego własnemu narodowi, że wiatraków budować się już nie będzie. Na wiosnę i latem przyszłego roku, gdy ruszą już budowy wiatraków wiele osób przekona się na własnej skórze, ile znaczą słowa polityków. Teraz trzeba znowu wrócić do ciężkiej pracy u podstaw, by tym razem, jak się koło fortuny odwrócić, rozebrać wszystkie wiatraki w Polsce i zakończyć raz na zawsze rządy inwestorów – deweloperów wspieranych przez zblatowanych z nimi polityków bez względu na barwy polityczne. Ogłoszenie wyników aukcji na dofinansowanie budowy wiatraków jest symbolicznym końcem rządów „dobrej zmiany” a początkiem rządów „kiepskiej zmiany”.

Sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] https://www.ure.gov.pl/pl/oze/aukcje-oze/ogloszenia-i-wyniki-auk. Z wynikami aukcji można zapoznać się tutaj: https://www.ure.gov.pl/pl/oze/aukcje-oze/ogloszenia-i-wyniki-auk/8608,Informacja-Nr-952019.html

[2] http://www.stopwiatrakom.eu/ustawa-o-oze/2801-prezes-urz%C4%99du-regulacji-energetyki-og%C5%82osi%C5%82-komunikat-o-planowanych-aukcjach-na-zakup-energii-z-oze-pod-koniec-2019-r.html – publ. z dn. 15.10.2019 r.

[3] http://www.stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2811-nowy-rz%C4%85d,-stare-problemy-z-wiatrakami-i-energetyk%C4%85.html  - publ. 10.11.2019 r.