Skip to main content
Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Prawda o wiatrakach

StopWiatrakom.eu
OGÓLNOPOLSKI SERWIS PRZECIWNIKÓW ZBYT BLISKIEJ LOKALIZACJI WIATRAKÓW OD DOMÓW.

Opublikowano: 28 luty 2014

Od niemieckich i duńskich członków Europejskiej Platformy Przeciwko Farmom Wiatrowym (European Platform Against Windfarms) otrzymaliśmy komunikat prasowy z prośbą o jego opublikowanie na naszych stronach internetowych.

Oto treść tego komunikatu w naszym własnym tłumaczeniu:
Komunikat prasowy: Szpiegują i analizują sieć przeciwników przemysłowej energetyki wiatrowej i  nastawionych krytycznie obywateli na całym świecie oraz w "ojczyźnie wiatraka" Danii Kopenhaga/Hamburg.

Duński projekt badawczy o nazwie "2050", który kosztuje podatnika duńskiego ponad 2,5 mln euro, jest wspierany przez beneficjentów rozwoju energetyki wiatrowej pod przewodem koncernu Vestas, największego producenta turbin wiatrowych na świecie, we współpracy z koncernami Siemens i Vattenfall. Ma on na celu eliminację protestów społecznych i utrudnień w realizacji inwestycji wiatrakowych.

Duński sektor wiatrakowy uskarża się, że coraz trudniej jest uzyskać akceptację lokalnych społeczności dla tych inwestycji.

W tym interdyscyplinarnym projekcie badawczym, który uruchomiony został z inicjatywy duńskiego ministerstwa badań naukowych, udział biorą naukowcy z trzech uczelni wyższych z Danii, Irlandii, Anglii oraz przedstawiciele branży wiatrakowej. W szczególności analizowano wymianę informacji pomiędzy organizacjami skupiającymi przeciwników farm wiatrowych na takie tematy, jak: "oszustwa wiatrakowe", "ochrona gatunków", "zaburzenia snu" czy "Nina Pierpoint". Ta ostatnia to lekarz z amerykańskiego stanu Nowy Jork, która prowadziła badania na temat tzw. syndromu turbiny wiatrowej, schorzenia wywoływanego przez dźwięki niskiej częstotliwości. W świetle wyników niedawnych szwedzkich badań, na schorzenie to cierpi 30% osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych.

W ramach projektu "2050" szpiegowano i analizowano zawartość 323 witryn internetowych organizacji i stowarzyszeń krytykujących farmy wiatrowe zarówno w samej Danii, jak i w innych krajach. Liczba takich organizacji sięga 200 w samej niewielkiej Danii, a na całym świecie jest tysiące podobnych stowarzyszeń, które współpracują z sobą w ramach dziesiątek różnych przedsięwzięć.

W ten piątek, 28 lutego 2014 r., o godzinie 14:00 czasu środkowoeuropejskiego, na stronach przeciwników przemysłowej energetyki wiatrowej opublikowany zostanie diagram pochodzący z tego duńskiego studium. W ten sposób zademonstrujemy naszą sprawną współpracę oraz fakt, że stanowimy siłę społeczną, z którą trzeba się liczyć.

Wszędzie na świecie ludzie mają demokratyczne prawo do  przejrzystości i uczestnictwa w sprawach publicznych. Ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, krajobrazu i zdrowia ludzi jest wspólnym celem naszego światowego ruchu.

EPAW

 

Poniżej przedstawiamy diagram pochodzący z realizowanego obecnie projektu badawczego "2050", finansowanego przez rząd duński.
Przedstawia on intensywność wymiany informacji zawierających wyrażenie "zaburzenia snu" pomiędzy 323 stronami internetowymi w kilku wybranych krajach zachodnich.

Pobierz w formacie pdf