^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal barbara ebiedowskaPublikujemy dzisiaj wystąpienie Pani prof. Barbary Lebiedowskiej poświęcone aktualnemu wciąż problemowi, tj. braku właściwych regulacji prawnych umożliwiających należytą ocenę wpływu farm wiatrowych na otoczenie zarówno na etapie projektowania instalacji, jak i ich eksploatacji. Uważamy, że w sytuacji, kiedy rząd premiera Morawieckiego, który wrócił dokładnie do tych samych praktyk wiatrakowania kraju, co i rząd PO-PSL, niezbędne jest stałe przypominanie o tym, że farmy wiatrowe nie tylko...

Czytaj więcej: Dlaczego wciąż nie ma przepisów umożliwiających właściwą ocenę oddziaływań akustycznych farm...

portal barbara ebiedowskaFrancuska Rada Stanu wydała w dniu 18 grudnia 2017 r. dekret anulujący wszystkie regionalne plany „zawiatrakowania” Francji, dekret który zawiera jednocześnie potępienie byłej Minister Środowiska Ségolène Royal za ich forsowanie.

Decyzja ta, to efekt braku właściwych ocen oddziaływania na środowisko dla farm wiatrowych, które okazały się być niezgodne z prawem europejskim.

 Podobnie jak u nas, prawie całe terytorium Francji uznawane było jako kwalifikujące się pod budowę...

Czytaj więcej: Świąteczny prezent dla Francuzów

portal barbara ebiedowskaW dniu 29 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie robocze Sekcji Architektury, Ochrony Środowiska i Wibroakustyki Komitetu Akustyki Polskiej Akademii Nauk na temat zagrożeń hałasem generowanym przez turbiny wiatrowe. Przedstawiłam na nim referat programowy zatytułowany: "Analiza regulacji prawnych dotyczących oddziaływań akustycznych farm wiatrowych".

Spotkanie to odbyło się w celu wypracowania stanowiska Komitetu Akustyki PAN odnośnie przepisów prawnych regulujących dopuszczalne...

Czytaj więcej: Lebiedowska: Co dalej z wiatrakowymi przepisami?

portal barbara ebiedowskaTrudno jest inaczej nazwać wystąpienie młodego magistra podczas ostatniego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii (PZGiE) w dniu 27 września 2017 r.,  jak tylko tak, jak w tytule powyżej.

Żal mi młodego człowieka, będącego u progu kariery naukowej, który dał się zmanipulować i powiedział coś, co będzie się za nim ciągnąć długie lata, narażając go na chichot specjalistów.

Jednostronicowy dokument, który obiecał przesłać do PZGiE, a którym w ilości 50 egzemplarzy...

Czytaj więcej: Lebiedowska: Wyskoczył jak Filip z konopi...

portal barbara ebiedowskaW dniu 27 września 2017 r. w Sejmie RP odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, poświęcone perspektywom rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. Do wygłoszenia prelekcji przewodniczący Zespołu – poseł Ireneusz Zyska zaprosił m.in. prof. Barbarę Lebiedowską, która swoje wystąpienie poświęciła problemowi braku regulacji prawnych w Polsce dotyczących oddziaływań akustycznych od elektrowni wiatrowych. W dyskusji wzięły też udział osoby prezentujące inwestorski punkt...

Czytaj więcej: Wystąpienie prof. Barbary Lebiedowskiej na Parlamentarnym Zespole Górnictwa i Energii 

portal wiadomosci z sejmuInformujemy, że w dniu 27 września 2017 r. w Sejmie odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Górnictwa i Energetyki poświęcone energetyce wiatrowej. Na posiedzeniu tym przemówienie wygłosi Pani prof. Barbara Lebiedowska poświęcone zagadnieniu braku regulacji prawnych dotyczących poziomu hałasu przy wyznaczaniu lokalizacji inwestycji wiatrakowych. Poniżej treść zaproszenia.

Szanowni Państwo, uprzejmie zapraszam na najbliższe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, które odbędzie...

Czytaj więcej: Zaproszenie na posiedzenie Sejmowego Zespołu ds. Górnictwa i Energetyki

 

portal barbara ebiedowskaWłaścicielka nieruchomości w departamencie Creuse we Francji, p.Martine Faucher, zaproponowała prezydentowi Francji, Emmanuelowi Macron w prezencie swój dom w górach (na zdjęciu).

W pobliżu domu planowana jest budowa farmy wiatrowej, której 13 elektrowni znajdzie się w odległości 500 m od jej nieruchomości. 

Pani Martine Faucher jest szefem stowarzyszenia protestującego przeciwko zawiatraczeniu pięknego krajobrazowo regionu Limusin.

030. Foto

 

źródło:  ...

Czytaj więcej: Niespodziewany prezent dla prezydenta Macrona

portal barbara ebiedowskaW dniu 8 sierpnia br. w Ministerstwie Energii odbyła się debata na temat proponowanych przez Ministra Energii zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz.U. 2016, poz. 961).

Spotkanie to, które odbyło się w przyjaznej atmosferze, prowadzone było przez Dyrektora Departamentu Energii Odnawialnej Andrzeja Kazimierskiego. Stronę społeczną zaszczycił nie tylko wiceminister Andrzej Piotrowski, który firmował rozesłane w ubiegły piątek zaproszenie do wszystkich...

Czytaj więcej: Lebiedowska: Czy "stare" powróci? Słów kilka po debacie w Ministerstwie Energii. 

portal barbara ebiedowskaZaproponowane przez Ministerstwo Energii zmiany w ustawie wiatrakowej mogą spowodować, że powrócimy do sytuacji braku minimalnej odległości pomiędzy wiatrakiem a zabudową mieszkaniową (10 x H). Byłoby znów, jak za czasów PO-PSL. Wiatraki wszędzie, pod domem, w środku wsi, obok „sławojki”, na pastwisku”  czy w lesie.

W zaproponowanej zmianie ustawy, w art.5 ust.1 wprowadzono, pewien drobiazg, polegającą na podmienieniu spójnika „a” spójnikiem „albo”. Niby nic, a jednak tak...

Czytaj więcej: Kto „majstruje” przy ustawie wiatrakowej? PiS „zrobiony w bambuko” przez lobby wiatrowe

portal barbara ebiedowskaPan Poseł Marek Opioła (PIS), zaniepokojony brakiem unormowań prawnych w zakresie ochrony przed hałasem generowanym przez turbiny wiatrowe, złożył zapytanie w formie interpelacji poselskiej do Ministra Środowiska.

To bardzo dobrze, że są posłowie, którzy rozumieją, że „ustawa odległościowa” ze swoim zapisem o minimalnej odległości wiatraków od siedzib ludzkich na poziomie 10xH, nie załatwia wszystkich problemów, związanych z lokalizacją wiatraków.

Interpelacja nr 12766 do ministra...

Czytaj więcej: Lebiedowska: Kto nadal rządzi wiatrakami w Ministerstwie Środowiska?

logo stop wiatrakom miniW dniu 22  kwietnia b.r. w Warszawie odbyła się Konferencja zorganizowana przez Fundację Łyński Kamień oraz organizacje społeczne poświęcona inwestycjom uciążliwym dla środowiska. Barbara Lebiedowska omówiła prezentację pt.: „Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych początkiem dalszych zmian w przepisach”. Poniżej przedstawimy materiał z tego wystąpienia.

 Co dalej z przepisami dotyczącymi elektrowni wiatrowych?

Barbara Lebiedowska przedstawiła szczególnie ważną dla...

Czytaj więcej: Warszawa: Wnioski z konferencji „Strona społeczna wobec inwestycji szkodzących środowisku” – ciąg...

 

portal barbara ebiedowskaW październiku 2016r ukazał się raport zatytułowany „Wind Turbine Noise and Human Health:A Four-Decade History of Evidence that Wind Turbines Pose Risks” - autorzy: Jerry L. Punch i Richard R. James) - (Hałas turbiny wiatrowej i zdrowie: historia czterech dekad dowodów na to, że turbina wiatrowa stwarza zagrożenie)

https://docs.wind-watch.org/Punch-James-Wind-Turbine-Noise-16-10-21.pdf

Jest to niezwykle interesujący dokument, oparty na 180 źródłowych pozycjach...

Czytaj więcej: Naukowe dowody obalają wiatrakowe mity

 

portal barbara ebiedowskaBadania chińskich uczonych wskazują na hamujący wpływ farm wiatrowych na wzrost roślinności. Pola uprawne, znajdujące się w pobliżu funkcjonujących farm wiatrowych, narażone są na ich niekorzystny wpływ, w tym również na lokalny klimat. W konsekwencji prowadzi to nieuchronnie do zmniejszenie wydajności upraw. Obserwacje, prowadzące do powyższych wniosków, przeprowadzone były w rejonie Bashang, w północnych Chinach (The Observed Impacts of Wind Farms on Local Vegetation Growth in...

Czytaj więcej: Farmy wiatrowe niszczą naturalne ekosystemy

portal barbara ebiedowskaMówiąc o wiatrakach zwykle mówi się o ich „zbawiennym” wpływie na ograniczenie emisji CO2. Tymczasem wiatraki odgrywają również znaczną, negatywną rolę w emisji tego gazu do atmosfery.

Aby to lepiej zrozumieć, Jean-Luis Butré, autor książki Éolien, une catastrophe silencieuse, wyjaśnia ten problem na przykładzie miksu energetycznego francuskiego, w którym 77% – to energia jądrowa i 11% to biała energia, czyli 88% to produkcja energii w technologiach bezemisyjnych, bez jakichkolwiek...

Czytaj więcej: Wiatrak maszynką do produkcji CO2

portal barbara ebiedowska„Rząd PiS dobija farmy wiatrowe”, to tytuł artykułu Ireneusza Sudaka w Gazecie Wyborczej. [1]  Treść artykułu to wyraźna manipulacja informacjami a to w tym przypadku w nadziei, że „głupi Polak wszystko kupi”. A Polak już nie jest taki głupi i wszystkiego co GW serwuje nie kupuje.

 „Czuję się oszukany przez własne państwo - mówi Paweł Guziński, drobny inwestor, który zbudował farmę wiatrową”.

Warto byłoby się zastanowić w tym miejscu, które Państwo oszukało p.Pawła Guzińskiego...

Czytaj więcej: Kto kogo oszukał? Dziennikarskie manipulacje

portal barbara ebiedowskaOdpowiadając w skrócie na postawione w tytule pytanie należałoby stwierdzić, że wyłącznie po to aby: podnieść cenę energii elektrycznej, „udekorować” kraj tysiącami turbin i tysiącami wież oraz dodatkowymi tysiącami kilometrów linii wysokiego napięcia, a także aby niszczyć mieszkańców wsi.

Próżno szukać innych powodów, bo w przypadku Francji trudno jest mówić o konieczności transformacji energetycznej w kierunku bezemisyjnej.

Francja, jak dotąd, ma nadmiar energii. W roku 2013 wyeksportowała...

Czytaj więcej: Po co Francji tyle wiatraków? Bez nich ma energii w nadmiarze!

portal barbara ebiedowskaKażdy, kto podróżuje przez Francję pociągiem lub samochodem zauważa, że w ostatnich latach „wyrosły” tam, niczym grzyby po deszczu, liczne turbiny wiatrowe.

Jest ich już ponad 6.500, a ma ich powstać w najbliższych latach 20.000, czyli trzy razy więcej niż obecnie.

Tak rozpoczyna się najnowsza książka J.L.Butré p.t. Eolien, une catastrophe silencieuse. Jest to dzieło traktujące o kosztach, wydajności, szkodliwym oddziaływania turbin wiatrowych oraz kanibalizmie w krajobrazie...

Czytaj więcej: Cicha katastrofa z wiatrakami w tle

portal barbara ebiedowskaO czarnej serii katastrof wiatrakowych w Niemczech, i nie tylko tam, można przeczytać na stronie:

http://fr.friends-against-wind.org/accidents/serie-noire-pour-les-eoliennes

Niemcy mają 27 270 wiatraków na lądzie. W roku 2016 wybudowano tam 1624 nowych elektrowni, a 336 starych modeli zdemontowano. Niestety, stosowane w wiatrakach technologie, nie zabezpieczają przed ich katastrofami, które mogą zagrażać ludziom.

W ciągu niecałego miesiąca (11 grudnia 2016 r. - 3 stycznia 2017 r.), cztery...

Czytaj więcej: Elektrownie wiatrowe „na bakier” z hamulcami - do łóżka w kasku na głowie

portal barbara ebiedowskaW raporcie, opracowanym przez prof. A. Strupczewskiego, zatytułowanym „Analiza i ocena kosztów energii elektrycznej z różnych źródeł energii w Polsce” (Raport NCBJ SJ Nr: B-27/2015), na str.104 można przeczytać podsumowujące trzy zdania, które są odpowiedzią na postawione w tytule pytanie.

Z punktu widzenia kosztu dostarczenia energii elektrycznej na szyny zbiorcze systemu energetycznego najmniejsze koszty zapewniają elektrownie jądrowe i węglowe, natomiast OZE są w warunkach polskich dużo...

Czytaj więcej: Czy warto inwestować w energetykę wiatrową w Polsce?

lebiedowska infografikaŻadne zabytkowe budowle, żadne pomniki dziedzictwa narodowego a nawet pomniki światowego dziedzictwa UNESCO, ani żadne historyczne cuda architektury nie są w stanie obronić się przed inwazją i pazernością lobby wiatrakowego. Destrukcyjna działalność lobby wiatrowego jest dzielnie wspierana i „błogosławiona” przez obecną władzę we Francji ( i nie tylko we Francji). Jedyną wartością nadrzędną takich działań stała się wyłącznie „kasa” dla branży wiatrowej – inne względy są dla nich bez znaczenia...

Czytaj więcej: Wandalowie znowu pustosza Galię