^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

 

portal sladem wiatrakowTurbiny wiatrowe nie hałasują! Tak twierdzi branża wiatrakowa i politycy na całym świecie. Dlaczego więc ludzie cierpią z powodu hałasu? I dlaczego profesor duńskiego uniwersytetu w Aalborgu stracił pracę, a jego urządzenie do mierzenia hałasu turbin wiatrowych zostało skonfiskowane?

 

O tym wszystkim dowiedzieć się można z książki pt. „En skjult magt” (Ukryta władza), która ukazała się właśnie w Danii. Autorem jest wielokrotnie nagradzany duński dziennikarz śledczy [1].

Profesor Henrik Møller jest specjalistą w dziedzinie akustyki. Profesor Møller skonstruował aparat, który pozwala oszacować w prosty sposób wytwarzany przez turbiny wiatrowe hałas niskiej częstotliwości wewnątrz domów mieszkalnych. Naukowiec był gotów wypożyczać to urządzenie osobom, które miały wrażenie, że znajdujące się w pobliżu ich domu turbiny wiatrowe są hałaśliwe. W ten sposób kwestia hałasu turbin zostałaby raz na zawsze rozstrzygnięta!

Tymczasem Uniwersytet w Aalborgu zwolnił Henrika Møllera z pracy (powodem miała być niewielka użyteczność społeczna jego pracy!), a skonstruowany przez niego aparat znalazł się pod kluczem w magazynie. W swojej nowej książce Peter Skeel Hjorth, nagradzany duński dziennikarz, pokazuje, w jaki sposób branża wiatrakowa zastrasza duńskie uniwersytety, urzędy i polityków. Książka dowodzi, że szczególnie narażone na naciski, w tym w sposób niezgodny z prawem, są duńskie samorządy lokalne.

Uniwersytety potrzebują pieniędzy na projekty badawcze, w związku z tym darczyńcy mogą wysuwać żądania, czego mają dotyczyć prowadzone badania, a czym pracownicy szkół wyższych nie powinni się zajmować. Politycy chcą „zielonej energii”, miejsc pracy w Danii i rozwoju eksportu – producenci turbin wiatrowych mogą im to zapewnić. Wobec tego ministrowie, burmistrzowie i czołowi politycy muszą zgodzić się na żądania koncernów – inaczej produkcja turbin przeniesiona zostanie za granicę.

Peter Skeel Hjorth pokazuje – na podstawie analizy raportów, zamówień handlowych, korespondencji mailowej, protokołów ze spotkań i posiedzeń, rozmów telefonicznych i tak dalej – w jaki sposób potężna branża wiatrakowa dyktuje agendę polityczną i kierunek badań naukowych w ten sposób, że nikt nie jest w stanie sprzeciwić się jej woli.

Od redakcji: Kiedy publikacja ta zostanie przetłumaczona na angielski, postaramy się przedstawić co najmniej jej streszczenie w języku polskim.

Opracował Jacek Malski

Redakcja stopwiatrakom.eu

PRZYPISY:

[1] Peter Skeel Hjorth, En skjult magt, 2017. Powyższy artykuł oparty jest na biuletynie Europejskiej Platformy Przeciwników Farm Wiatrowych z 5.05.2017 (link: http://eolinfo.net/index.php?option=com_acymailing&ctrl=archive&task=view&mailid=260&key=UlqSFW5O&subid=47775-1290790f7589e0ee285d6896667ed3ce&tmpl=component)

O cyklu „Śladem Wiatraków”:

Podstawowym elementem energetyki wiatrowej jest farma wiatrowa. W tym cyklu przedstawiamy publikacje zagraniczne (naukowe, publicystyczne itd.) dotyczące wszystkich aspektów funkcjonowania farm wiatrowych, w tym ich wpływ na otoczenie, czyli najbliższych sąsiadów, lokalną społeczność, przyrodę, krajobraz, demokrację lokalną, gospodarkę wiejską itd. - Jacek Malski

stopwiatrakom stopka 1