Opublikowano: 08 sierpień 2020
Chiny stawiają na energetykę węglową, jako sposób wyjścia z kryzysu, a rząd Morawieckiego topi górnictwo

Chińska strategia wyjścia z kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19 polega na zwiększeniu dostępu do taniej energii elektrycznej. Dlatego Chiny realizują już lub też planują inwestycje zwiększające potencjał wytwórczy w energetyce węglowej o dodatkowe 249,6 GW mocy. [1] Już w maju br. wskazywaliśmy, że chińska strategia jest dokładnie odwrotna od tego, co proponują nam Niemcy na spółkę z Komisją Europejską, które stawiają na przymusowe odchodzenie od stosowania węglowodorów w imię walki z klimatem. [2] Pisaliśmy wówczas o chińskich planach inwestycyjnych obejmujących ok. 10 GW w nowych blokach węglowych. Dzisiaj wiemy, że skala tych inwestycji jest dużo większa.

Według dziennika „South China Morning Post”, Chiny obecnie realizują lub planują inwestycje, które zwiększą potencjał energetyki węglowej w tym kraju o 249,6 GW. Jest to więcej niż całkowite zdolności produkcyjne analogicznego sektora energetycznego w USA czy w Indiach. [1]

Najwyraźniej Chiny nie zamierzają skorzystać z pandemii Covid-19, by dokonać dekarbonizacji swojej energetyki i realizować cele klimatyczne, tak jak planuje zrobić to Unia Europejska. Zamiast tego, aby zapewnić powrót do wzrostu gospodarczego po recesji spowodowanej zamknięciem gospodarki (ang. „lockdown”), chińskie władze uruchomiły tanie kredyty na wsparcie inwestycji bazujących na paliwach kopalnych. Na początku roku nastąpił gwałtowny spadek zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych. Jednak już w czerwcu codzienne zużycie węgla, ropy i gazu powróciło do poziomu analogicznego do roku poprzedniego.

Jedynie w tym roku władze chińskie zatwierdziły budowę nowych elektrowni węglowych o mocy 17 GW — czyli dwa razy więcej niż w dwóch poprzednich latach razem - choć sektor energetyczny proponował aż 40 GW nowych elektrowni węglowych. W sumie realizowane lub projektowane inwestycje w energetyce węglowej zapewnią 249,6 GW nowych mocy wytwórczych. Według ostatnio opublikowanego raportu dwóch instytucji analitycznych — Global Energy Monitor i Centre for Research on Energy and Clean Air. Boom w nowych elektrowniach węglowych wynika w dużym stopniu z łatwej dostępności tanich kredytów dla inwestycji infrastrukturalnych wspieranych przez władze regionalne oraz polityki wydatków na ożywienie koniunktury ze strony rządu centralnego.

1178. Kopalnia image hires 182858

fot. Reuters/źródło: https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3094098/chinas-coronavirus-recovery-drives-boom-coal-plants-casting

Oficjalnie Pekin popiera w całej rozciągłości Porozumienie paryskie z 2015 r. i zamierza realizować „ekologiczną i niskoemisyjną transformację w sektorze energetyki”. W praktyce jednak, poparcie to jest czysto werbalne, realizowane jedynie na użytek zachodnich mediów i polityków.

Wskazywaliśmy niedawno, że Indie - drugi światowy lider zużycia energii, także zamierza intensywnie rozwijać energetykę węglową i nie jest zainteresowany realizacją tzw. „polityki klimatycznej”. [3] Przyczyny tego stanu rzeczy są oczywiste. Dostęp do tanich i efektywnych źródeł energii jest podstawą rozwoju gospodarczego, likwidacji biedy oraz politycznej samodzielności.

A tymczasem w peryferyjnej, unijnej prowincji nadwiślańskiej, Jacek Sasin – minister aktywów państwowych zapowiada kres energetyki węglowej w Polsce.

Zakładamy, że kres energetyki węglowej w Polsce to rok 2050 czy nawet 2060. Dziś rynek mocy pozwala nam zapewnić finansowanie energetyki węglowej do 2040 r. Jest kwestią rozmów z KE stworzenie takich warunków po 2040 r. Równolegle część niewęglowa będzie jednak musiała intensywnie inwestować w budowę alternatywy dla węgla. Wkrótce pokażemy te pomysły jako część przygotowywanej przez resort klimatu polityki energetycznej Polski do 2040 r.” [4]

logo stop wiatrakom mini[Nasz komentarz] Jest dokładnie tak, jak pisaliśmy w naszym tekście z dnia 24 czerwca 2020 r., gdzie wskazaliśmy, że rząd Morawieckiego nie ma żadnego pomysłu na górnictwo węglowe w Polsce i chętnie pozbędzie się tego „kłopotu”, gdyż jest ono kulą u nogi przy wdrażaniu unijnej polityki klimatycznej.

„Widać wyraźnie, że sprawie górnictwa polski rząd nie ma żadnego pomysłu na wyjście z pułapki jaką jest unijna polityka klimatyczna i zwyczajnie pogodził się już z tym, że niewiele może ugrać na tym polu. Łatwiej jest mu podjąć decyzję o imporcie energii, nawet jeśli jest ona droższa niż wbrew prikazom z Brukseli budować nowe elektrownie węglowe. Łatwiej jest rządowi ignorować stronę społeczną w kraju i budować wiatraki na lądzie i morzu, niż walczyć z Komisją Europejską o zachowanie autonomii w obszarze energetyki. Wszystko w myśl zasady – „gnębimy słabych, liczymy się tylko z silnymi”. [5]

Taką polityką ten rząd szkodzi polskiej gospodarce i konsumentom, gdyż droga energia zabija wszelką aktywność gospodarczą, miejsca pracy i bazę podatkową. Niestety, obecnie u steru władzy w rządzie jest frakcja „Europejczyków” ślepo posłuszna poleceniom z Brukseli i która traktuje Unię, jako źródło pieniędzy i mądrości. Ich życiowe aspiracje polegają na zasłużeniu na europejską ciepłą posadkę, która zapewni co miesiąc sute apanaże i wysoką emeryturę. W obronie własnych posad gotowi są nawet realizować unijną politykę klimatyczną i poświęcić górnictwo. Nie możemy od takich osób wymagać, by wiedziały, chciały i umiały realizować podobną politykę w energetyce i gospodarce, co Chiny, Indie, Japonia czy Korea Południowa. Patrząc na dokonania naszych włodarzy od razu przypomina się fraszka bp. Krasickiego kończąca się tak: „Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły”.

Tłumaczenie, opracowanie i komentarz

Redakcja stopwiatrakom.eu

Przypisy:

[1] „China’s Coronavirus Recovery Drives Massive Boom In Coal Plants”, South China Morning Post; https://www.scmp.com/economy/china-economy/article/3094098/chinas-coronavirus-recovery-drives-boom-coal-plants-casting - publ. z dn. 22.07.2020 r.

[2] „Europa pogrąża się w zielonym obłędzie a Chiny inwestują w energetykę węglową” - http://stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/2887-europa-pogr%C4%85%C5%BCa-si%C4%99-w-zielonym-ob%C5%82%C4%99dzie-a-chiny-inwestuj%C4%85-w-energetyk%C4%99-w%C4%99-glow%C4%85.html – publ. z dn. 03.05.2020 r.

[3] „Indie pełną parą budują swoją potęgę i niezależność energetyczną na bazie węgla i ropy naftowej” - http://stopwiatrakom.eu/wiadomo%C5%9Bci-zagraniczne/2907-indie-pe%C5%82n%C4%85-par%C4%85-buduj%C4%85-swoj%C4%85-pot%C4%99g%C4%99-i-niezale%C5%BCno%C5%9B%C4%87-energetyczn%C4%85-na-bazie-w%C4%99gla-i-ropy-naftowej.html – publ. z dn. 26.07.2020 r.

[4] Fragment wywiadu z ministrem Sasinem cytujemy za: https://wpolityce.pl/gospodarka/511877-sasin-koniec-energetyki-weglowej-to-rok-2050-czy-nawet-2060 - publ. z dn. 03.08.2020 r.

[5] „Program rządu dla górnictwa – węgiel w odstawkę a górnicy na bruk” - http://stopwiatrakom.eu/aktualnosci/2900-program-rz%C4%85du-dla-g%C3%B3rnictwa-%E2%80%93-w%C4%99giel-w-odstawk%C4%99-a-g%C3%B3rnicy-na-bruk.html – publ. z dn. 24.06.2020 r.

 

Wszystkim naszym darczyńcom serdecznie dziękujemy. Portal utrzymuje się wyłącznie z prywatnych datków i nie korzystamy z żadnych publicznych pieniędzy. Takie finansowanie gwarantuje nam pełną niezależność a Czytelnikom publikacje, których nie znajdziecie nigdzie indziej.