^Do góry

Wiadomości po angielsku

Uwagi prawne

Blog Barbary Lebiedowskiej

portal wiadomosci zagraniczneTa odważna teza padła z ust niemieckiego posła dr Philipp’a Lengsfeld’a, który na konferencji poświęconej klimatowi i energii wyraźnie podkreślał, że ideologia walki z globalnym ociepleniem nie toleruje krytyków i że jej cele można będzie osiągnąć tylko przy pomocy metod autorytarnych i za cenę wyrzeczenia się wolności.

Niemiecki parlamentarzysta i fizyk dr Philipp Lengsfeld z rządzącej partii chrześcijańskich demokratów (CDU) jest synem Very Lengsfeld, znanej działaczki ruchu praw człowieka w NRD, a po zjednoczeniu posłanki w Bundestagu najpierw z ramienia Sojuszu ‘90/Zielonych, a następnie CDU [1]

Dr Lengsfeld wziął udział w dziesiątej międzynarodowej konferencji na temat klimatu i energii zorganizowanej przez Europejski Instytut na rzecz Klimatu i Energii (EIKE) w Berlinie. Jak relacjonuje portal EIKE, w czasie swojego wystąpienia dr Lengsfeld przyrównał

ideologię ratowania klimatu do ideałów komunizmu, tj. ratowanie ludzkości przed nią samą i prowadzenie jej kolektywnie ku rajskim warunkom – o ile wyrzeknie się swoich praw i godności ludzkiej indywidualności. Oba te cele można osiągnąć tylko przy pomocy dyktatury. Lengsfeld określa [te cele] jako kryminalne – także w odniesieniu do celów zawartych w ideologii klimatycznej.    

Lengsfeld Filip CDU

fot. fragment nagrania z udziałem a Philipp’a Lengsfeld’a

Na poniżej wklejonym nagraniu z tego wystąpienia, Lengsfeld przypomina słuchaczom (minuta 1:50), że „nauka i demokracja kwitną w tych samych warunkach: wolności, kreatywności i konkurencji…”

Natomiast autokracja żywi się konformizmem, solidaryzmem oraz brutalnym egoizmem, kiedy chodzi o walkę o swoje własne interesy. Jest zatem dla mnie całkowicie jasne, że służycie Państwo zarówno nauce, jak i demokracji. I za to bardzo Wam dziękuję.

Następnie Lengsfeld dodaje, że sceptycy [w kwestii globalnego ocieplenia – red.] stają „wobec system autokratycznego”, który przypomina dawne reżimy komunistyczne i że pomiędzy ruchem klimatycznym a reżimami komunistycznymi jest w istocie wiele podobieństw.

Dr Lengsfeld ostrzega, że nauka klimatyczna nosi w sobie „wiarę i dogmat”, co jest „bardzo niebezpieczną mieszanką”. Jeśli nawet odnawialne źródła energii mają pewne pozytywne strony, to obecnie funkcjonujemy w „systemie dogmatów, który nabrał charakteru całkowitej pewności, przy czym wszystko inne jest błędem”.

Według Lengsfelda, podjęta przez Niemcy próba stania się liderem w dziedzinie odnawialnej energii zakończyła się niepowodzeniem.

Otoczeni jesteśmy przez interesownych dogmatyków, którzy przypisali sobie autorytet moralny i poniżają wszystkich, którzy to kwestionują.

Lengsfeld uważa, że modne wśród dzisiejszych decydentów hasło „polityki opartej na faktach” (evidence-driven policy) jest iluzją.

Jeśli jesteś uczciwy, to formułując politykę musisz brać pod uwagę fakty […] (Jednak) „oparcie na faktach” sugeruje jakąś odwieczną prawdę, implikuje z góry, że potrzeba nam tylko jakiegoś jedynego rozwiązania, a także że potrzeba tylko przedstawić je posłom, upierając się przy tym, że dokładnie to właśnie należy zrobić – i wszystko będzie w porządku. Ale to tak nie działa. Świat taki nie jest. Ludzie tacy nie są. I nauka nie na tym polega.

Lengsfeld radzi sceptykom [klimatycznym – red.], by dalej prowadzili „uczciwą debatę, zrównoważoną debatę, ale na pewno nie debatę po cichu”.    

Niemiecki poseł uważa, że w istocie sceptycy mają łatwe zadanie, bowiem ich przeciwnicy „faulują”.

Według Lengsfelda, w nauce klimatycznej stanie się to samo, co przydarzyło się w debacie o wędrówce kontynentów. Kiedyś sądzono, że kontynenty są na stałe umocowane na globie. Po tym jak Alfred Wegener udowodnił, że kontynenty jednak się przemieszczają, naukowcy, którzy dalej upierają się przy statycznych kontynentach, wyglądają dzisiaj „na idiotów”.

Zapis wystąpienia dr Lengsfelda

Opracował Jacek Malski

Redakcjastopwiatrakom.eu

stopwiatrakom stopka 1

Przypisy:

[1] https://www.eike-klima-energie.eu/2017/01/29/10-ikek-wuerdigung-des-beitrages-von-eike-fuer-wissenschaft-und-demokratie/. Korzystaliśmy z angielskiego omówienia tutaj: http://notrickszone.com/2017/02/04/german-cdu-parliamentarian-calls-climate-science-a-very-dangerous-mixture-of-belief-and-dogma/#sthash.XfVLDJ6q.dpbs